Seminarium „Ameryka Łacińska: ¡Vamos a Honduras y Panamá!

Data wydarzenia: 23/09/2021 15:00 - 17:00

 

Podczas webinarium zaproszeni eksperci zaprezentują m.in. możliwości ww. rynków, szanse i zagrożenia, różnice prawne i taryfowe oraz kulturowe oraz narzędzia bankowego wsparcia finansowego. Poznamy także praktyczne case studies, gdzie reprezentanci polskich firm podzielą się praktycznymi doświadczeniami osiągnięcia sukcesu w tych krajach.

Cykl wydarzeń „Ameryka Łacińska:¡Vamos a…” jest organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, i Polsko – Latynoamerykańską Radę Biznesu pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Brak opisu obrazka

Kiedy

23 września 2021, r, godz. 15:00 – 17:00

Gdzie

Na żywo w Gdańsku (Hotel Scandic) oraz online

Honduras

W ostatnich latach Honduras jest na drugim miejscu co do wielkości tempa wzrostu w Ameryce Środkowej, zaraz za Panamą, a Bank Światowy donosi, że kraj ten ma ogromny potencjał do jeszcze szybszego wzrostu w nadchodzących latach. Wśród atrakcyjnych aspektów, które kraj ma do zaoferowania inwestorom, znajdują się: rosnąca i młoda siła robocza, z pracownikami dostępnymi po bardzo konkurencyjnych stawkach. Poza tym kraj może się poszczycić rosnącą bazą przemysłową, strategiczną lokalizacją w pobliżu Meksyku i innych głównych gospodarek Ameryki Północnej oraz ciągłymi wysiłkami rządu na rzecz dywersyfikacji eksportu.

Przez lata najważniejszym sektorem było rolnictwo oparte przede wszystkich na dwóch produktach – bananach i kawie, jednak od kilku lat Honduras prowadzi aktywną i konsekwentną politykę modernizacji gospodarki poprzez zmniejszanie udziału rolnictwa oraz stopniowego uniezależniania eksportu od kawy i bananów. Prowadzona jest polityka wsparcia produkcji i eksportu towarów nietradycyjnych takich jak skorupiaki, melony, ananasy, arbuzy, mrożonki, olej palmowy czy homary.

W sektorze usług najszybsze tempo wzrostu notuje wspierana przez władze turystyka szczególnie w rejonie Wysp Zatokowych i pasie wybrzeża karaibskiego.

Na uwagę zasługuje też fakt, że dziś jest już 70% produkowanej w tym kraju energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, w tym aż 11% z ogniw fotowoltaicznych. Stawia to ten kraj na trzecim miejscu w Ameryce Łacińskiej (po Chile i Meksyku) pod względem wykorzystania energii słonecznej.

Panama

Panama jest drugim w świecie (po Hong Kongu) największym centrum handlowym i bankowym, stąd wszelkie procedury eksportowo/importowe są znacznie uproszczone. Z uwagi na położenie geograficzne oraz funkcjonowanie Kanału Panamskiego kraj ten jest międzynarodowym centrum redystrybucji dóbr i komunikacji międzynarodowej, tak towarowej jak i pasażerskiej.

Gospodarka Panamy jest oparta na dobrze rozwiniętym sektorze usług, w tym zwłaszcza związanych z zarządzaniem Strefą Kanału Panamskiego i strefami wolnocłowymi (przede wszystkim w Colón), logistyką, obrotem portowo – morskim, transportem morskim („tania bandera”), bankowością, ubezpieczeniami i turystyką. Uważana jest za gospodarkę otwartą, dynamiczną i stabilną.

 

Kraj ten jest wysoko oceniany w rankingach pod względem wolności gospodarczej, a prowadzenie działalności gospodarczej powszechnie traktuje się jako obarczoną niewielkim ryzykiem.

Serdecznie zapraszamy zarówno do Gdańska jak i online!

 


ZAREJESTRUJ SIĘ


 

Kategorie wydarzenia:

Partnerzy

Skontaktuj się z nami
w sprawie oferty
Ikona koperty