Problemy związane z zatrudnianiem obcokrajowców, w tym także tych spoza Unii Europejskiej, były tematem IX spotkania Klubu Menadżerów HR firm działających w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Zawiłości przepisów, dotyczących tego zagadnienia, objaśniał uczestnikom spotkania Tomasz Bruder, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, przy wsparciu pracowników wydziału, Marka Kalety i Adama Wójcika.
Według Dominiki Ciary, menadżera HR w firmie Daicel Safety Systems Europe w Żarowie, procedury, związane z pracą obcokrajowców, wymagają szczegółowego omówienia.
– Zmieniły się nie tylko zasady dotyczące sformalizowania pobytu zagranicznych pracowników, ale też działanie samego Urzędu Wojewódzkiego. Po reorganizacji pracy urzędu, jest nam trudniej uzyskać niezbędne informacje, przepisy są różnie interpretowane, w zależności od poszczególnych urzędników. Na szczęście mamy spotkania w „INVEST-PARKU”. Dzięki Klubowi HR możemy rozwiązać wiele problematycznych kwestii – mówi Dominika Ciara.
Urząd Wojewódzki rzeczywiście nie może narzekać na brak zajęć. Wpływ na nawał pracy urzędników ma również aktualna sytuacja polityczna na Ukrainie i konieczność obsługiwania uchodźców.
– Liczba załatwianych przez nas spraw, to ponad 6200 zezwoleń rocznie. Plasuje nas na drugim miejscu w kraju. Więcej ma tylko województwo mazowieckie – mówi Tomasz Bruder. – Oczywiście staramy się, by możliwie szybko i sprawnie je rozwiązać. Wszystkim nam zależy na inwestorach – dodaje Bruder.
Podczas spotkania dyrektor wydziału doradzał przedstawicielom komórek odpowiedzialnych za sprawy kadrowe, jak wybrnąć z proceduralnych pułapek oraz, w jaki sposób dotrzeć w miarę szybko do niezbędnych informacji. Omówiono też najważniejsze zmiany w przepisach. Prezes WSSE „INVEST-PARK”, Barbara Kaśnikowska, jest przekonana o celowości spotkań kadrowców.
– Uważam, że poruszamy naprawdę ważne sprawy dla firm, zawsze jest też możliwość rozmowy z ekspertem w danej dziedzinie. Kolejny ważny aspekt, to możliwość wymiany doświadczeń przez samych menadżerów. Słyszę, jak rozmawiają i doradzają sobie nawzajem w różnych sprawach. Frekwencja na tych spotkaniach pokazuje, że była to trafiona inicjatywa – podkreśla Barbara Kaśnikowska.
Było to drugie spotkanie Klubu HR w tym roku. Następne warsztaty zaplanowano na maj.