Nawet 100 inżynierów może znaleźć pracę w Centrum Badawczo-Rozwojowym ifm ecolink w Opolu. Podczas uroczystości otwarcia obiektu firma podpisała umowę o współpracy z Politechniką Opolską. W centrum projektowane i patentowane będą rozwiązania, które następnie zostaną wdrożone w zakładzie działającym w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Ifm to niemiecki producent elementów automatyki przemysłowej, który posiada zakłady w 70 krajach. W 2011 roku firma zdecydowała się na inwestycje w opolskiej podstrefie WSSE. Już wtedy, w planach firmy była budowa ośrodka badawczego.
– Od początku podkreślałem, że nie chcemy być jedynie zakładem produkcyjnym. Chcieliśmy również projektować i wdrażać w życie własne pomysły – opowiada Andrzej Durdyń, członek zarządu ifm ecolink i inicjator budowy centrum. – Wiele się dzisiaj mówi o innowacyjności, a nasza firm jest doskonałym przykładem takich praktyk. Zmierzamy tą drogą i wpisujemy się w plan rozwoju Polski. Warto podkreślić, że rząd i samorząd stwarzają bardzo dobre warunki do rozwoju innowacyjnych inwestycji – dodaje.
Centrum Badawczo-Rozwojowe zajmuje powierzchnię 3,7 tys. m kw. Zlokalizowane zostało w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki ifm w Opolu. Pracuje w nim obecnie 20 inżynierów. Docelowo zatrudnienie wzrosnąć ma nawet do 100 programistów i projektantów, którzy pracować będą nad nowymi rozwiązaniami i patentami.
– Strategia innowacyjności wpisana jest w działalność naszej firmy. Z pomocą centrum jesteśmy w stanie wcielić te założenia w życie. Chodzi o to, by teorię, którą przekazuje się na uczelniach wyższych, wykorzystać w praktyce – podkreślał podczas uroczystości Martin Buck, prezes ifm electronics.
Firma podpisała umowę o współpracy z Politechniką Opolską. Ifm wyposażył również uczelnię w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu studenci pracować będą na urządzeniach wykorzystywanych w zakładzie.
– Mamy już doświadczenie we współpracy z przedsiębiorstwami, ale po raz pierwszy stajemy się zapleczem dla tak dużej i prężnej firmy. Nawiązaliśmy nawet relacje z niemieckimi uczelniami, aby lepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie przemysłu – tłumaczył prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.
Ifm jest w trakcie realizacji kolejnego, już trzeciego projektu inwestycyjnego w wałbrzyskiej strefie. Polega ono na rozbudowie hali produkcyjnej o 4 tys. m kw. W obiekcie mają być wdrażane efekty prac Centrum Badawczo-Rozwojowego.