Pierwsze spotkanie klastra edukacyjnego

Klaster edukacyjny powołano w celu łączenia potencjału gospodarczego, edukacyjnego i naukowego na rzecz kształcenia zawodowego i dostosowania go do potrzeb gospodarki i lokalnych rynków pracy. List intencyjny w tej sprawie podpisano w Bolesławcu 9 lutego 2015 r. Pierwsze spotkanie członków Klastra – liderów i aktywistów – odbyło się 29 kwietnia w WSSE INVEST-PARK w Wałbrzychu.

Spośród ponad 40 uczestników (reprezentantów firm inwestujących w Strefie, władz lokalnych, placówek edukacyjnych) wybrano przewodniczącego Klastra. Został nim jednogłośnie Piotr Krzywda, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu.

Członkowie określili najważniejsze kierunki działania Klastra, m.in.: dostosowanie kierunków nauczania do potrzeb rynku pracy, promocję kierunków zawodowych i technicznych wśród młodzieży i jej rodziców, tworzenie klas patronackich, zwiększenie dostępności praktyk i staży zawodowych.

Członkowie Klastra w czasie specjalnie przygotowanych prezentacji uzyskali informacje o tworzonych klasach patronackich; m.in. SEGEPO-REFA (gdzie 15 uczniów zdobędzie zawód operatora obrabiarek skrawających), czy GKN Driveline (tam również 15 uczniów zdobędzie ten sam zawód).

WSSE włącza się w promocję tego przedsięwzięcia, przygotowano plakat, ulotki informacyjne. Planowane są dni otwarte i prezentacje dla młodzieży.
Trwają przygotowania do realizacji filmu promującego szkolnictwo zawodowe. W jego stworzenie zaangażowało się już kilka szkół; szczególnie Zespół Szkół nr 5 Wałbrzych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy, Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” z Wałbrzycha, Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy, Zespół Szkół w Strzegomiu. Zdjęcia do filmu ruszają na początku maja, właśnie trwają castingi wśród uczniów.

W październiku 2015 r. zaplanowano targi zawodowe dla młodzieży. Wśród wystawców znajdą się przedsiębiorcy prezentujący jakich specjalistów w najbliższym czasie zatrudnią oraz szkoły wskazujące jaki kierunek wybrać , aby stać się poszukiwanym na rynku pracy specjalistą.

Idea Klastra trafiła na wyjątkowo podatny grunt. Bardzo dynamicznie zwiększa się liczba instytucji pragnących współpracować z Klastrem Edukacyjnym przy najbliższych przedsięwzięciach.

W pierwszym spotkaniu klastra „INVEST in EDU” wzięło udział 40 osób – reprezentantów firm, szkół i władz lokalnych
W pierwszym spotkaniu klastra „INVEST in EDU” wzięło udział 40 osób – reprezentantów firm, szkół i władz lokalnych

 

Partnerzy