S8 – Inwestycje Nam Po Drodze

Konferencja pod takim tytułem odbyła się 14 maja w Łodzi. To również nazwa programu współpracy czterech stref ekonomicznych i pięciu województw, której celem są spójne działania gospodarczo – inwestycyjne, dzięki którym pozyskane zostaną nowe projekty inwestycyjne, a co za tym idzie stworzone nowe miejsca pracy. Spotkanie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Droga ekspresowa S8 jest jedną z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Łączy Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Docelowo będzie miała długość 565 km, jest prawie skończona, trwa budowa lub postępowania przetargowe na ostatnie odcinki.

Zdaniem Ilony Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki to najlepszy moment, aby rozpocząć działania związane z wykorzystaniem potencjału gospodarczego terenów położonych wzdłuż S8.

– Pierwsze porozumienie „wokół dróg” zbudowaliśmy na Dolnym Śląsku. W Głogowie, 19 lutego, rozpoczęliśmy projekt „S3 – Droga Wielkich Możliwości”. S8 to kolejne działanie tworzące dobry klimat inwestycyjny w regionach położonych wzdłuż nowozbudowanych arterii. S8 jest drogą wyjątkową, bo łączy potencjał rozwojowy pięciu województw i czterech stref ekonomicznych. Nie możemy czekać, aż biznes tę drogę znajdzie. To my musimy wyjść do firm, pokazać im gminy i powiaty, przez które przebiega S8, wypromować doskonałe tereny specjalnych stref ekonomicznych i przygotować jak najlepszą ofertę dla inwestorów – podkreślała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

O tym, że lokowanie przedsięwzięć w strefach ekonomicznych po prostu się opłaca świadczą liczby. Specjalne strefy ekonomiczne od kilkunastu lat z powodzeniem przyciągają inwestorów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Łączna wartość zrealizowanych w 14 SSE projektów, przekroczyła już 100 miliardów złotych a przedsiębiorcy utworzyli w nich ponad 300 tysięcy miejsc pracy. O atrakcyjności danego obszaru decydują nie tylko zachęty inwestycyjne, ale również położenie i dostępne powiązania komunikacyjne, które stanowią kluczowy czynnik przy doborze odpowiedniej lokalizacji. Szefowie stref położonych wzdłuż S8 są przekonani, że zainteresowanie tymi terenami będzie duże.

WSSE „INVEST-PARK” posiada w przebiegu S8, lub w sąsiedztwie arterii, kilka podstref. W większości z nich są jeszcze wolne tereny. Oferta strefy nie jest skierowana tylko do dużych, zagranicznych firm. Wśród inwestorów są polskie, małe i średnie przedsiębiorstwa i to właśnie dla sektora MŚP, strefa ma specjalne propozycje.

– Budujemy hale przemysłowe, z pomieszczeniami biurowymi. W 2014 roku zrealizowaliśmy pilotażowy program 4 hal: w Wałbrzychu, Nowej Rudzie, Kłodzku, Bolesławcu. To ułatwienie dla firm, które nie mogą zainwestować własnego kapitału w budowę miejsca do prowadzenia działalności. Dzięki tej ofercie, mogą potrzebne pomieszczenia wynająć lub kupić. Okazało się, że nasz pomysł był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Hale cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego w tym roku powstaną kolejne, we Wrześni i Dzierżoniowie – deklaruje Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Wielkie nadzieje z drogą S8 wiążą samorządowcy z gmin, przez które przebiega.

– Dzięki S8 czas przejazdu z Sycowa do Wrocławia zmniejszył się do 35, 40 minut. Droga jest szansą i oferuje duże możliwości zarówno dla naszej gminy jak i dla potencjalnych inwestorów – przekonywał Marek Grenda, naczelnik wydziału Infrastruktury Technicznej i Inwestycji w Urzędzie Miasta w Sycowie.

Podczas konferencji „S8 – INWESTYCJE NAM PO DRODZE” prezesi Specjalnych Stref Ekonomicznych: Łódzkiej, Wałbrzyskiej, Warmińsko-Mazurskiej oraz Suwalskiej podpisali porozumienie o wsparciu inwestycyjnym dla MŚP wzdłuż trasy S8.

Marszałkowie województw: Łódzkiego, Mazowieckiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego i Podlaskiego podpisali list intencyjny o wspólnej promocji i wspieraniu lokalnych inicjatyw związanych z trasą S8.

Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, jest przekonana, że współpraca tak wielu podmiotów to gwarancja sukcesu.

– Bardzo się cieszę, że są tu wszystkie najważniejsze osoby, które mogą stworzyć dobry klimat inwestycyjny nie tylko wzdłuż S8 ale też w całej Polsce. Drogą S8 i naszymi działaniami łączymy nie tylko Wrocław z Białymstokiem, ale łączymy wschód i zachód kontynentu. Wykorzystajmy fakt, że jesteśmy w sercu Europy. Wzmocnijmy szanse eksportowe polskich firm, mamy wiele do zaoferowania, najwyższy czas pokazać to światu- apelowała Ilona Antoniszyn-Klik

 

 

 

 

Partnerzy