KAYSER inwestuje w Kłodzku

Ponad 100 osób może znaleźć pracę w nowej fabryce firmy Kayser Automotive Systems w Kłodzku na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Zezwolenie na prowadzenie działalności wręczył prezesom firmy Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki.

Firma Kayser prowadzić będzie działalność w hali przemysłowej wybudowanej przez spółkę WSSE "INVEST-PARK"
Firma Kayser prowadzić będzie działalność w hali przemysłowej wybudowanej przez spółkę WSSE „INVEST-PARK”

 

Kayser Automotive Systems GmbH to niemiecki koncern produkujący części i komponenty do samochodów takich marek jak m. in. Audi, Volkswagen, Volvo, czy Porsche. Posiada fabryki w Niemczech, Hiszpanii, Węgrzech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Chinach. W 1999 roku rozpoczął działalność pierwszy zakład w Polsce, w Batorowie pod Poznaniem. W czerwcu tego roku firma kupiła od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” blisko 3 hektarową działkę wraz z wybudowaną przez WSSE halą przemysłową w Jaszkowej Dolnej w gminie Kłodzko. Kayser Automotive Systems deklaruje zainwestowanie prawie 11,5 mln złotych i stworzenie co najmniej 80 miejsc pracy. Docelowo może być ich nawet 120. Spółka będzie produkować przewody podciśnienia, powietrza oraz paliwowe dla branży motoryzacyjnej.

– Nasza firma ma już ponad 400 lat historii, a od 1928 roku jest w rękach obecnych właścicieli. Siedziba główna znajduje się w małym miasteczku Einbeck, które nie różni się bardzo od Kłodzka. Znamy problemy strukturalne takich terenów i mamy duże doświadczenie w ich rozwiązywaniu. Staramy się zatrudniać lokalnych managerów. Jestem pewny, że dziś zaczynamy historię sukcesu firmy w Kłodzku – mówił Kurt Heinz Borth, prezes zarządu A. Kayser Automotive Systems GmbH.

Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” zwraca uwagę, że jest to kolejna firma z branży motoryzacyjnej, która lokuje swoje zakłady w WSSE.

– 40 przedsiębiorstw z tego sektora zainwestowało do tej pory ponad 9,5 mld złotych. To blisko połowa łącznych nakładów poniesionych przez wszystkie firmy w wałbrzyskiej strefie. Ci przedsiębiorcy stworzyli już prawie 19 tysięcy miejsc pracy. Poziom zatrudnienia wkrótce wzrośnie, gdyż nie wszyscy zakończyli już inwestycję i rozpoczęli rekrutację – podkreśla Barbara Kaśnikowska.

O rosnącym znaczeniu tej branży mówił także Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

– Sektor motoryzacyjny rozwija się w Polsce z bardzo dużą dynamiką. W tym roku będziemy mieli rekord montażu nowych samochodów. Po kilku gorszych latach, w każdym segmencie, nie tylko aut osobowych, mamy progres. Szczególnie cieszy fakt, że w produkcji części i podzespołów samochodowych wyszliśmy na pierwsze miejsce w Europie. Mamy też coraz lepsze polskie firmy motoryzacyjne, na przykład Inter Cars. Rozwój oznacza nie tylko nowe, dobre i stabilne miejsca pracy, ale także wzrost potencjału gospodarczego i eksportowego Polski – mówił Janusz Piechociński.

W Kotlinie Kłodzkiej bezrobocie sięga 30 %, każda inwestycja jest więc na wagę złota.

– Bardzo dziękuję instytucjom rządowym, Ministerstwu Gospodarki, wałbrzyskiej strefie, wszystkim, którzy zrozumieli, że dla naszego rozwoju najważniejsze jest tworzenie miejsc pracy. Nie chodzi o to, aby nasi mieszkańcy wyjeżdżali „za pracą” ale, aby to praca przyjeżdżała do poszczególnych miejscowości. Jest takie powiedzenie: „jedni szukają pięknych miejsc na życie, inni sprawiają, że miejsca, w których żyją stają się piękne”. Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji mieszkańcy naszego regionu będą żyli lepiej i szczęśliwiej – powiedział Stanisław Longawa, wójt gminy Kłodzko.

Fabryka w Jaszkowej Dolnej uruchomiona będzie w hali zbudowanej przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Pilotażowy program budowy obiektów został entuzjastycznie przyjęty przez przedsiębiorców. Wszystkie cztery hale są już zagospodarowane, także te w Bolesławcu, Wałbrzychu i Nowej Rudzie. Strefa planuje budowę kolejnych.

– Wszędzie gdzie jestem zachęcam do inwestowania szczególnie polskie, małe i średnie przedsiębiorstwa. Bardzo zależy nam na tym, aby także nasze firmy mogły być beneficjantami ulg podatkowych. Strefy ekonomiczne mają dla sektora MŚP bardzo atrakcyjną ofertę, między innymi hale przemysłowe. Spółki zarządzające strefami pomagają na każdym etapie inwestycji oraz podczas prowadzenie działalności. Naprawdę warto sprawdzić, czy można skorzystać ze stworzonych przez strefy możliwości inwestycyjnych – zachęca Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

– Inwestycje w Polsce to także inwestycje w Polaków, ludzi bardzo przedsiębiorczych, kreatywnych, dobrze wykształconych i pracowitych. Po drugie, polska gospodarka dynamicznie się rozwija. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 3,5 wzrost PKB, przy spadku w Unii Europejskiej o 1%. W tym przewidujemy wzrost nawet 3,8 do 4,0 PKB. Dowodzi to, że Polska dopiero się rozpędza. Zmieniamy prawo, przygotowujemy „konstytucję gospodarczą”, odbudowujemy szkolnictwo zawodowe, przed nami nowa perspektywa funduszy europejskich, w tym duże środki na rozwój innowacyjnej gospodarki. To wszystko powoduje, że Polska będzie jeszcze bardziej atrakcyjna zarówno dla zagranicznych jak i naszych firm – deklaruje Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Uruchomienie produkcji w fabryce Kayser Automotive Systems w Jaszkowej Dolnej ma nastąpić jesienią tego roku. Spółka planuje w 2016 roku pierwsze dostawy części do fabryki Volkswagena we Wrześni, również zlokalizowanej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Już rozpoczął się nabór pracowników do firmy Kayser. Poszukiwani są m. in. logistycy, pracownicy działu HR, działu jakości, utrzymania ruchu i pracownicy produkcji.

Firma Kayser odebrała zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Kłodzku. Na zdjęciu od lewej: Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, Kurt Heinz Borth, prezes zarządu A. Kayser Automotive Systems GmbH, Ralf Jakubiak, prezes zarządu Kayser Automotive Systems Polska
Firma Kayser odebrała zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Kłodzku. Na zdjęciu od lewej: Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, Kurt Heinz Borth, prezes zarządu A. Kayser Automotive Systems GmbH, Ralf Jakubiak, prezes zarządu Kayser Automotive Systems Polska
Firma Kayser zainwestuje w Kłodzku blisko 11,5 mln złotych. Na zdjęciu od lewej: Kurt Heinz Borth, prezes zarządu A. Kayser Automotive Systems GmbH, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, Ralf Jakubiak, prezes zarządu Kayser Automotive Systems Polska, Stanisław Longawa, wójt gminy Kłodzko
Firma Kayser zainwestuje w Kłodzku blisko 11,5 mln złotych. Na zdjęciu od lewej: Kurt Heinz Borth, prezes zarządu A. Kayser Automotive Systems GmbH, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, Ralf Jakubiak, prezes zarządu Kayser Automotive Systems Polska, Stanisław Longawa, wójt gminy Kłodzko

 

Partnerzy