Moto Strefa

Blisko 19 tysięcy miejsc pracy stworzyły firmy z branży motoryzacyjnej działające w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. To ponad 46 proc. całego zatrudnienia na terenach strefy. W Opolu odbyło się „AutoForum Suppliers’ Day” – spotkanie kojarzące przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej. W targach poddostawców współorganizowanych przez WSSE „INVEST-PARK” wzięło udział ponad 100 firm z branży automotiv.

Branża motoryzacyjna w WSSE

Pobierz grafikę w PDF

W WSSE działa obecnie 176 firm. 49 z nich to przedsiębiorstwa związane z produkcją pojazdów i podzespołów samochodowych oraz z usługami dla tej gałęzi przemysłu. Firmy zadeklarowały stworzenie blisko 11,5 tys. miejsc pracy. W rzeczywistości zatrudnienie znalazło 18 800 osób i w najbliższych latach znacznie wzrośnie. Wiele firm nie zakończyło jeszcze inwestycji oraz nie rozpoczęło rekrutacji pracowników.

– Każde miejsce pracy w branży motoryzacyjnej jest niezwykle cenne, gdyż wpływa na wzrost zatrudnienia u poddostawców i kooperantów takiej firmy. Nowe inwestycje mają zatem wymiar dużo szerszy, niż lokalny – podkreśla Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej w WSSE zainwestowały do tej pory ponad 9,5 mld złotych. To prawie połowa łącznych nakładów poniesionych przez wszystkie firmy w wałbrzyskiej strefie (19,1 mld zł). Najliczniej reprezentowany jest kapitał japoński. Blisko co czwarty przedsiębiorca z branży automotiv to przedstawiciel kraju kwitnącej wiśni. Japońskie firmy zainwestowały niemal 4,8 mld złotych i zatrudniają przeszło 4 tys. osób. Największym przedstawicielem tej grupy kapitałowej jest Toyota Motor Manufacturing Poland, która produkuje w Wałbrzychu silniki oraz skrzynie biegów.

Motoryzacja w WSSE - wykres

Przemysł motoryzacyjny skoncentrował się głównie na Dolnym Śląsku – 38 firm działa na terenach objętych wałbrzyską strefą w tym województwie. Opolszczyzna reprezentowana jest przez 6 przedsiębiorstw, natomiast Wielkopolska przez 5. Pod Poznaniem budowana jest fabryka Volkswagena, uznawana za największą inwestycję ostatniej dekady w Europie. W zakładzie niemieckiego koncernu znaleźć ma zatrudnienie około 3000 osób. Fabryka powstaje na terenach Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Wokół zakładu skoncentrują się kolejne firmy produkcyjno – usługowe związane z motoryzacją. Szacuje się, że w wyniku inwestycji Volkswagena zatrudnienie znajdzie docelowo około 10 tys. osób.

– Wrzesińska Strefa Aktywności Gospodarczej, to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc inwestycyjnych w Europie – podkreśla Barbara Kaśnikowska, prezes wałbrzyskiej strefy. – Jest doskonale skomunikowana, gdyż znajduje się niecałe 2 kilometry od węzła A2 i niespełna 50 od lotniska Poznań – Ławica. Wokół fabryki Volkswagena posiadamy około 100 ha terenu objętego ulgami podatkowymi, które sięgają nawet 45% kosztów inwestycji lub dwuletnich kosztów zatrudnianie nowych pracowników – tłumaczy szefowa WSSE „INVEST-PARK”.

Dla przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej zorganizowano AutoForum Suppliers’ Day, które odbyło się w dniach 18-19 czerwca w Opolu. W targach wzięło udział ponad 100 firm i blisko 200 uczestników. Przedsiębiorcy zajęli około 1000 m2 powierzchni wystawienniczej, na której prezentowali gotowe produkty oraz technologie stosowane w swoich zakładach. Była to okazja na nawiązanie współpracy i nowych kontaktów biznesowych, zapoznanie się z ofertą firm motoryzacyjnych oraz zdobycia wiedzy o potrzebach klientów. W targach wzięli udział przedsiębiorcy działający w WSSE, m.in.: GKN Driveline, Hartownia Hauck, INPOL-KRAK, Johnson Controls, LOG-TECH, MARCEGAGLIA, SEGEPO-REFA, Volkswagen, Toyota Tsusho oraz Toyota Motor Manufacturing Poland. Podczas wydarzenia odbyło się około 800 spotkań biznesowych.

– „Autoforum Suppliers’ Day 2015” umożliwiło nam nawiązanie kontaktów handlowych z potencjalnymi partnerami biznesowymi, zarówno z kraju jak i z różnych części Europy. Uczestnictwo dało możliwość spotkania wielu firm w jednym miejscu. Dużą korzyścią były rozmowy handlowe B2B z przedstawicielami działów zakupów potencjalnych klientów oraz zaprezentowanie naszych produktów i usług – podkreśla Anna Pawlak, menadżer do spraw handlowych firmy LOG-TECH, zajmującej się produkcją metalowych konstrukcji dla branży motoryzacyjnej.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna dysponuje 1000 ha wolnych terenów inwestycyjnych. Obejmuje grunty w 44 miejscowościach Dolnego Śląska, Wielkopolski, Opolszczyzny i województwa lubuskiego. Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców sięgają nawet 55 proc. kosztów inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudnienia pracowników. W 2014 roku WSSE „INVEST-PARK” została wyróżniona w prestiżowym rankingi fDi Magazine za jakość i kompleksowość obsługi inwestorów.

Motoryzacja w WSSE - mapa

 

Partnerzy