GKN Driveline buduje nowy zakład

Nawet 400 osób może znaleźć pracę w kolejnym zakładzie GKN Driveline w Oleśnicy. W środę 29 lipca, wmurowano kamień węgielny pod nową inwestycję. Dzień wcześniej firmę odwiedzili wicepremier Janusz Piechociński oraz Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Brytyjska firma GKN Driveline to światowy lider w produkcji systemów układu napędowego. Jest dostawcą największych koncernów samochodowych, m.in. Volkswagena, Toyoty, Porsche, Volvo i Audi.

– Polska w produkcji części i podzespołów samochodowych plasuje się na pierwszym miejscu w Europie – podkreślał Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki. – W tym roku będziemy mieli rekord montażu nowych samochodów. W przyszłym, z nowej fabryki Volkswagena we Wrześni wyjadą dostawcze VW Craftery, do których elementy również wytwarza GKN Driveline. Kiedy rozmawiam z potencjalnymi inwestorami podaję takie firmy za przykład. Podkreślam, że w odległości nie większej niż 150 kilometrów produkowane są niemal wszystkie podzespoły. To jest ważny argument w negocjacjach – mówił wicepremier.

Koncern GKN posiada 56 zakładów w 22 krajach i zatrudnia 22 000 osób. W Polsce działa od 1996 roku. Ze względu na wzrost zamówień, zakład czterokrotnie zwiększał swoją powierzchnię i możliwości produkcyjne.

– Nasze doświadczenia w Polsce są niezwykle pozytywne i potwierdzają przewagę, o której wspomina się mówiąc o waszym kraju – podkreślał Helmuth Rohregger, prezes GKN Driveline Europe. – Mamy tutaj młody i bardzo zmotywowany zespół, który osiągnął niesamowity sukces. Przekształcił zakład z lokalnego dostawcy w prawdziwie nowoczesną, europejską fabrykę. Dzisiaj jest w centrum globalnej strategii koncernu – zapewnia.

Od 2012 roku firma działa w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. W poprzednim roku otrzymała drugie zezwolenie na kolejny projekt inwestycyjny w WSSE.

– Firma w 2012 roku zadeklarowała inwestycje rzędu 100 mln złotych i stworzenie 100 miejsc pracy. Do końca marca tego roku zatrudniła ponad 200 nowych pracowników. W zakładzie pracuje obecnie prawie 900 osób. To nie koniec inwestycji. Przed nami realizacja drugiego zezwolenia, kolejna rozbudowa zakładu i następne miejsca pracy – zauważa Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „INVEST-PARK”.

GKN Driveline w Oleśnicy produkuje całą gamę rozwiązań przeniesienia napędu do samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych. To ponad 6 milionów półosi i 300 tysięcy wałów napędowych rocznie. Nowy zakład poszerzy zdolności produkcyjne oraz wprowadzi do oferty nowe podzespoły.

– Obiekt położony będzie około 2 km od obecnej lokalizacji. Zakład będzie miał powierzchnię 15 tys. mkw. Z fabryki wyjeżdżać będzie docelowo około miliona wałów napędowych oraz innowacyjne jednostki przeniesienia napędu – tłumaczy Grzegorz Wiśniewski, dyrektor zakładu.

Firma w ciągu 4 lat ma w planach zatrudnienie kolejnych 400 osób, w tym ponad 20 inżynierów. GKN Driveline od lat współpracuje z polskimi uczelniami – Politechniką Wrocławską i Wyższą Szkołą Bankową. Wspiera swoich pracowników w podwyższaniu kwalifikacji dofinansowując naukę na uczelniach wyższych. Jest aktywnym partnerem Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU” powołanego w tym roku przez wałbrzyską strefę. Efektem działań jest utworzenie klasy patronackiej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy, która rusza od września tego roku. Na kierunku „operator obrabiarek skrawających” uczyć będzie się 16 osób. Młodzież ma zapewnione płatne staże wakacyjne oraz praktykę w zakładzie. Prowadzone są rozmowy w sprawie objęcia patronatem od 2017 roku klasy mechatronicznej.

– Inwestycja w kadry zawsze się opłaca. Dzięki ciągłemu rozwojowi pracownicy mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i odpowiednie wynagrodzenie. Płace w przemyśle są dobre. Najniższe wynagrodzenie w GKN Driveline wynosi obecnie około 2700 zł brutto – powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

29 lipca wmurowano kamień węgielny pod nową inwestycję. Budowa kolejnego zakładu w Oleśnicy powinna się zakończyć w kwietniu 2016 roku.

Wicepremier Janusz Piechociński zwiedził nowoczesną fabrykę GKN, spotkał się z pracownikami i poznał proces produkcji komponentów zgodny z technikami metodologii Lean
Wicepremier Janusz Piechociński zwiedził nowoczesną fabrykę GKN, spotkał się z pracownikami i poznał proces produkcji komponentów zgodny z technikami metodologii Lean

 

W środę, 29 lipca wmurowano kamień węgielny pod nową inwestycję
W środę, 29 lipca wmurowano kamień węgielny pod nową inwestycję
Kolejny zakład GKN Driveline w Oleśnicy będzie miał powierzchnię 15 tys. mkw. Jego budowa powinna się zakończyć na wiosnę 2016 roku
Kolejny zakład GKN Driveline w Oleśnicy będzie miał powierzchnię 15 tys. mkw. Jego budowa powinna się zakończyć na wiosnę 2016 roku

 

Partnerzy

Skontaktuj się z nami
w sprawie oferty
Ikona koperty