Największa strefa w Polsce

 318 ha nowych gruntów inwestycyjnych zostało włączonych do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Jej łączny obszar wynosi obecnie blisko 3000 ha. WSSE jest największą z 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce.

Decyzją rady ministrów wałbrzyska strefa powiększyła się o 5 nowych lokalizacji. W jej granice zostały włączone tereny w trzech miejscowościach Opolszczyzny: Dąbrowie (109 ha), Lewinie Brzeskim (31 ha) oraz Niemodlinie (2 ha). Nowa podstrefa została utworzona również w województwie lubuskim. W Świebodzinie statusem specjalnej strefy ekonomicznej zostało objętych 5,8 ha terenu. W Książu Wielkopolskim włączono blisko 50 hektarów gruntu. Lokalizacja oddalona jest zaledwie 45 km od Wrześni, gdzie budowana jest fabryka koncernu Volkswagen.

O 110 ha powiększyły się również istniejące podstrefy WSSE „INVEST-PARK”. Nowe grunty zostały włączone we Wrocławiu (14 ha), Strzelinie (4,3 ha), Skarbimierzu (38 ha), Kościanie (5,7 ha) oraz Oleśnicy (48 ha). Ostatnia z wymienionych lokalizacji została wcześniej w całości zagospodarowana przez firmę GKN Driveline, która rozpoczęła budowę kolejnego zakładu. Wałbrzyska strefa zdecydowała się zatem na włączenie dodatkowych terenów w tej miejscowości.

– Dołożymy wszelkich starań, aby jak najlepiej wykorzystać nowe możliwości. Mamy już pierwsze deklaracje inwestorów. Tylko w pierwszym półroczu 2015 roku wydaliśmy 12 nowych zezwoleń. Plany mamy równie ambitne. Związane są one nie tylko z pozyskiwaniem dużych, strategicznych inwestorów, ale także rozszerzaniem oferty dla małych i średnich firm, na przykład poprzez budowę kolejnych hal pod wynajem – deklaruje Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Na wniosek WSSE wyłączono z jej granic 48 ha terenu. Łącznie powierzchnia strefy zwiększyła się o 270 ha i wynosi obecnie 2920 ha. Do dyspozycji inwestorów pozostaje prawie 1360 ha atrakcyjnych terenów. Szacuje się, że w wyniku włączenia nowych terenów może powstać ponad 8000 miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych wynoszących około 4 mld zł. WSSE obejmuje 48 miejscowości w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim i lubuskim. Prowadzi w niej działalność 179 firm, które zainwestowały 19,1 mld złotych i zatrudniają 41 tys. pracowników.

Partnerzy