Rajd po Strefie

Ponad 350 uczniów wzięło udział w pierwszej edycji „Rajdu po Strefie”. Wydarzenie miało zainteresować młodzież kierunkami technicznymi oraz ukazać możliwości zatrudnienia w firmach strefowych. Organizatorem 2-dniowego Rajdu była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

WSSE Rajd po strefie (1)

– Coraz większym problemem dla firm działających w regionie staje się pozyskanie wykwalifikowanych pracowników, szczególnie na kierunkach zawodowych i technicznych – przyznaje Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Poprzez to wydarzenie chcieliśmy pokazać uczniom, że nasi inwestorzy mają dla nich atrakcyjną ofertę pracy, a szkoły są przygotowane na przekazanie im niezbędnych kwalifikacji i kompetencji – dodaje szef WSSE.

W „Rajdzie po Strefie” wzięli udział uczniowie klas I i II gimnazjów. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić firmy strefowe działające w Wałbrzychu: Toyota Motor Manufacturing Poland, Faurecia (zakład Akcesoria oraz Mechanizmy), Quin, Tristone oraz Ronal. Uczniowie zapoznali się także z ofertą szkół ponadgimnazjalnych, które prezentowały się w siedzibie strefy. Młodzież podzielona na grupy uczestniczyła również w cyklu warsztatów prowadzonych przez wałbrzyską strefę oraz Politechnikę Wrocławską. Zajęcia dotyczyły grawerowania i automatyki, drukowania 3D, robotyki oraz budowy bolidu.

– Politechnika Wrocławska ma około 300 podmiotów studenckich, z czego około 100, to różnego rodzaju koła naukowe – wylicza Jakub Karkocha, prezes koła Rapid Troopers. – Co ważne, mają one osobne budżety, co pozwala na realizację projektów, na które sami studenci nie mogliby sobie pozwolić – podkreśla prowadzący zajęcia z drukarek 3D.

Uczniom zaprezentowany został również Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”, który prowadzi wałbrzyska strefa. Jego rolą jest między innymi łączenie przedsiębiorców z konkretnymi szkołami, które są w stanie kształcić pod ich potrzeby.

– Chcemy, aby przedsiębiorcy podejmowali współpracę ze szkołami zawodowymi, technicznymi i uczelniami – tłumaczy Maciej Badora. – Zależy nam, aby absolwenci tych placówek znajdowali zatrudnienie w regionie i nie musieli wyjeżdżać. Ich umiejętności i wykształcenie stanowić będą również istotny czynnik, przyciągający do strefy nowych inwestorów – dodaje prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Efektem działań klastra jest między innymi utworzenie dwóch klas patronackich, które prowadzą firmy strefowe. Dzięki temu uczniowie mogą odbywać staże i praktyki u pracodawców, co znacznie podnosi ich kwalifikacje.

– Studenci, którzy ukończyli szkoły techniczne często lepiej radzą sobie z zajęciami laboratoryjnymi, czy takimi przedmiotami jak rysunek techniczny – przyznaje Wojciech Połowczuk, prodziekan zamiejscowego ośrodka Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu. – Domeną absolwentów szkół licealnych są raczej przedmioty teoretyczne – dodaje prodziekan wydziału techniczno-inżynieryjnego.

Grupy biorące udział w Rajdzie, po każdych warsztatach oraz odwiedzinach w fabrykach, wypełniały test. Odpowiedzi oceniane były przez prowadzących zajęcia.

– Niektóre pytania były naprawdę skomplikowane i widać było rywalizację między szkołami i grupami. Uczniowie musieli uważnie słuchać prezentacji oraz wykazać się logicznym myśleniem. Zdobyte przez nich punkty zostaną zsumowane, a najlepsza grupa i szkoła nagrodzona – tłumaczy Małgorzata Adamczyk-Foryś z wałbrzyskiej strefy.

Uroczyste podsumowanie „Rajdu po Strefie” oraz wyróżnienie uczestników planowane jest na 10 maja tego roku. Nagrody dla zwycięzców wręczy Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

 

Partnerzy