Szansa dla lokalnego biznesu

Możliwość skorzystania z ulg podatkowych oraz ze wsparcia Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także z zachęt dla inwestorów ze strony gminy, urzędu pracy i dostarczycieli mediów – to zagadnienia, które zostały przedstawione przedsiębiorcom na spotkaniu w Sycowie. W wydarzeniu wzięła udział Minister Beata Kempa, szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz gminę Syców.

WSSE - Sycow Spotkanie z Przedsiebiorcami (6)

Pomimo tego, że Specjalne Strefy Ekonomiczne kojarzą się z działalnością dużych, międzynarodowych koncernów, to instrument ten jest niewątpliwą szansą dla rozwoju lokalnego biznesu. Blisko połowę ze 190 firm działających w wałbrzyskiej strefie stanowią przedstawiciele średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Około 1/3 inwestorów reprezentuje polski kapitał. Zachętą dla sektora MŚP są m. in. wyższe ulgi podatkowe (im mniejsze przedsiębiorstwo, tym większe zwolnienie w podatku dochodowym).

– Barierę w przyciąganiu do strefy nowych inwestycji stanowi często brak wiedzy przedsiębiorców o korzyściach płynących z funkcjonowania na jej obszarze, jak i strach przed procedurami i aspektami formalnymi. Takimi spotkaniami, chcemy te bariery zlikwidować. Pokazujemy, co przedsiębiorcy mogą zyskać oraz uświadamiamy, że nasi eksperci przeprowadzają ich przez całą procedurę oraz obejmują opieką poinwestycyjną – tłumaczy Maciej Badora, prezes WSSE „INVEST-PARK”.

– Najlepszym rozwiązaniem jest przekonanie rodzimych firm do rozwoju w strefie, jak i przyciągnięcie na te tereny kapitału zewnętrznego. Dodajmy do tego wprowadzaną właśnie koncepcję szkolnictwa dualnego, czyli przebudowy edukacji zawodowej, a uzyskamy plan bardzo stabilnego rozwoju. Chcemy przecież, aby młodzi ludzie zostawali w mieście, mieli tu perspektywy rozwoju i godną pracę – podkreślała podczas konferencji minister Beata Kempa.

W 2006 roku do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-APRK” włączono blisko 10 ha terenu położonych w gminie Syców. W 2014 roku, na inwestycje w tej lokalizacji zdecydowała się firma LOG-TECH producent metalowych konstrukcji dla przemysłu motoryzacyjnego. Polskie przedsiębiorstwo w tym roku rozpocznie budowę hali przemysłowej oraz budynku biurowego.

– W planach mamy budowę kolejnych dwóch obiektów oraz zwiększenie zatrudnienia do około 200 osób – opowiadał na spotkaniu Roman Nowaczyk, prezes LOG-TECH Konstrukcje. – Samo wejście do wałbrzyskiej strefy bardzo nam pomogło, gdyż otworzyło drzwi, szczególnie w relacjach z dużymi kontrahentami. Dzięki przynależności do strefy jesteśmy traktowani jak poważny partner biznesowy – podkreśla Roman Nowaczyk.

WSSE posiada w Sycowie blisko 9 ha wolnego terenu, który położony jest w bezpośredniej bliskości drogi ekspresowej S8. Strefa wybudowała w podstrefie drogę wewnętrzną, łączącą grunty inwestycyjne. Gmina wyposażyła je z kolei w infrastrukturę kanalizacyjną oraz wodociągową.

– Znajdujemy się na Dolnym Śląsku, ale leżymy na pograniczu województwa wielkopolskiego i opolskiego, a dzięki S8 blisko nam do regionu łódzkiego. Po wybudowaniu drogi ekspresowej czas dojazdu do Wrocławia znacznie się skrócił i ułatwił korzystanie z potencjału tego miasta. Czyni do tereny w Sycowie bardzo atrakcyjne dla lokalnych i zewnętrznych inwestorów – podkreślał Sławomir Kapica, burmistrz miasta i gminy.

Podczas spotkania przedstawiciele biznesu dowiedzieli się o warunkach prowadzenia działalności w strefie. Zaprezentowana została oferta gruntów, ulg podatkowych oraz dodatkowego wsparcia, którym objęci są inwestorzy. Jest to między innymi: możliwość udziału w bezpłatnych warsztatach, szkoleniach, spotkaniach branżowych, targach i konferencjach. Strefa proponuje również przystąpienie do grupy zakupowej, która pozwala obniżyć koszty opłat za media oraz wsparcie w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników i rzetelnych partnerów biznesowych.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” obejmuje 3000 ha terenu w południowo-zachodniej części kraju. W 48 miejscowościach dostępnych jest blisko 1300 ha gruntu. W WSSE zainwestowało do tej pory 190 przedsiębiorców, którzy ponieśli prawie 22 mld zł nakładów i zatrudniają ponad 44 tys. pracowników.

Partnerzy