Ambasador Japonii w WSSE

Shigeo Matsutomi, Ambasador Japonii wraz z małżonką gościli w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W spotkaniu uczestniczyli japońscy przedsiębiorcy, którzy działają na terenach WSSE. Dzięki tym inwestycjom pracę znalazło ponad 4200 osób.

Firmy z kapitałem japońskim to druga pod względem wielkości poniesionych nakładów grupa kapitałowa w wałbrzyskiej strefie. Przedsiębiorstwa z kraju kwitnącej wiśni zainwestowały w WSSE ponad 5 mld złotych. Większe nakłady poniosły jedynie firmy z kapitałem niemieckim.

– Japońskie firmy to sprawdzeni partnerzy biznesowi oraz rzetelni pracodawcy, którzy inwestują w rozwój swoich pracowników. Chcemy zatem, by czuli się u nas jak u siebie w domu. Dokładamy także starań, aby stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju tych przedsiębiorstw – zapewniał podczas spotkania Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy.

Wszystkie japońskie przedsiębiorstwa ulokowało swoje zakłady na Dolnym Śląsku. O tym, że dobrze czują się w wałbrzyskiej strefie, świadczy aż 25 zezwoleń na działalność, które związane są nie tylko z budową nowych fabryk, ale także z rozbudową istniejących zakładów. Aż cztery japońskie firmy działają na terenie Wałbrzycha. Są to NSK Steering Systems, Poland Smelting Technologies „POLST”, Toyota Tsusho oraz Toyota Motor Manufacturing Poland – największy kompleks produkcyjny koncernu w Europie.

– Z 43 japońskich przedsiębiorstw, które działają na Dolnym Śląsku, aż 11 funkcjonuje w wałbrzyskiej strefie. Z ankiet wynika, że pozytywnie wypowiadają się o panujących tu warunkach – podkreślał na spotkaniu Ambasador Japonii Shigeo Matsutomi. – Wiemy jednak, że coraz większym problemem staje się pozyskanie przez nich wykwalifikowanej kadry – tłumaczył.

Wałbrzyska strefa angażuje się w dostosowanie szkolnictwa pod potrzeby pracodawców. W tym celu utworzony został Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU”. Jego działania zostaną dostosowane do nowych rozwiązań systemowych zapowiedzianych przez Annę Zalewską, Minister Edukacji Narodowej.

– Zależy nam, aby przedsiębiorcy podejmowali współpracę ze szkołami i uczelniami – mówi Maciej Badora. – Ważne, aby absolwenci tych placówek znajdowali zatrudnienie w regionie i nie musieli wyjeżdżać. Ich umiejętności i wykształcenie stanowić będą również istotny czynnik, przyciągający do strefy nowych inwestorów – dodaje prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Spotkanie było także okazją do rozmowy na tematy związane z rozwojem WSSE oraz kwestią zatrudniania obcokrajowców. Gościom, podczas przejazdu przez strefę, zostały zaprezentowane również zakłady działające w Wałbrzychu.

 

Partnerzy