Kolejne miejsca pracy w wałbrzyskiej strefie

Ponad 400 miejsc pracy stworzy 16 przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na inwestycje w wałbrzyskiej strefie, w pierwszym półroczu 2016 roku. W Zamku Książ odbyła się ceremonia wręczenia zezwoleń, połączona z uroczystym bankietem. W wydarzeniu wziął udział Wiceminister Rozwoju Tadeusz Kościński, władze Dolnego Śląska oraz przedstawiciele samorządów.

– Chcemy, aby polska gospodarka nie była nastawiona na tanią produkcję, a weszła w fazę innowacyjności. Cieszymy się, że nowe projekty inwestycyjne, które powstają w wałbrzyskiej strefie są również związane z nowoczesnymi technologiami – podkreślał na uroczystości Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Podczas gali przedsiębiorcy odebrali zezwolenia na działalność w wałbrzyskiej strefie z rąk wiceministra Kościńskiego, Macieja Badory, prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz wiceprezesa Michała Szukały.

Z 16 zezwoleń na działalność w strefie, aż 11 związanych jest z inwestycjami na Dolnym Śląsku. Wałbrzyska Strefa posiada w tym województwie ponad 2060 ha terenu w 26 lokalizacjach. Blisko połowa powierzchni wciąż pozostaje do dyspozycji przedsiębiorców.

– Jestem przekonany, że zdecydowali się Państwo na działalność w jednym z najatrakcyjniejszych miejsc inwestycyjnych w Europie – mówił do zgromadzonych przedsiębiorców Kamil Zieliński, Wicewojewoda Dolnośląski. – Obecność na uroczystości przedstawicieli administracji rządowej oznacza, że dołożymy wszelkich starań, aby pomóc Państwu w ciągłym rozwoju – podkreślił.

Dwa nowe projekty inwestycyjne dotyczą wrocławskiej podstrefy. Działa w niej obecnie 17 przedsiębiorców, którzy przeznaczyli na nakłady ponad 1,8 mld złotych i zatrudniają w sumie ponad 8300 pracowników.

We Wrocławiu firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego rozbuduje istniejący zakład produkujący sprzęt AGD. Przedsiębiorstwo przeznaczy na inwestycję ponad 76 mln złotych, tworząc co najmniej 150 dodatkowych miejsc pracy. To już drugie zezwolenie dla niemieckiego producenta, który łącznie zadeklarował nakłady przewyższające 152 mln zł i zatrudnienie 450 osób.

Drugie zezwolenie na działalność w podstrefie Wrocław odebrała również holenderska spółka HSV Polska, która zamierza rozbudować zakład, w celu zwiększenia jego mocy produkcyjnych. W fabryce wytwarzane są opakowania, komponenty techniczne i izolacje styropianowe do ochrony artykułów RTV i AGD. W wyniku reinwestycji powstanie co najmniej 5 nowych miejsc pracy, a wartość projektu wyniesie ponad milion złotych.

W Dzierżoniowie firma BROEN S.A. przeprowadzi kolejną inwestycję, polegającą na budowie hali. Nowy zakład zwiększyć ma możliwości produkcyjne firmy w zakresie wytwarzania zaworów i kurków do instalacji ciepłowniczych, klimatyzacyjnych, gazowych oraz innych instalacji przemysłowych. Koszt inwestycji przekroczy 12 mln złotych, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie minimum 10 dodatkowych pracowników.

– Jestem mieszkańcem Dzierżoniowa i patriotą lokalnym. Zdecydowaliśmy się na kolejną inwestycję w mieście, aby utrudnić naszym akcjonariuszom wyjście z tego terenu – mówił ze śmiechem Ryszard Krzyśków, prezes zarządu firmy.

Firma Jamtex wybuduje w Bielawie zakład, w którym produkowana będzie m.in. pościel, obrusy, ręczniki i firany. Polskie przedsiębiorstwo zatrudni co najmniej 25 osób oraz poniesie nakłady przekraczające 2 miliony złotych.

W Kłodzku natomiast powstaną dwie nowe inwestycje. Wessel-Poliamid wybuduje fabrykę produkującą akcesoria do odkurzaczy, w szczególności dysze i rury. Polsko-niemiecka spółka zainwestuje ponad 25 mln złotych i stworzy minimum 100 miejsc pracy.

– Jestem przekonany, że nie będzie to nasze ostatnie słowo i ostatnie zezwolenie na działalność w strefie – podkreślał Marcin Depczyk, prezes zarządu firmy.

W Kłodzku powstanie również zakład firmy TechPlast, polskiego producenta elementów z tworzyw sztucznych dla sektora AGD. W mikroprzedsiębiorstwie znajdzie pracę przynajmniej 10 osób. Nakłady inwestycyjne przekroczą 4,5 mln złotych.

Grupa PCC, posiadająca w Brzegu Dolnym aż 5 spółek, zdecydowała się na kolejną inwestycję. Firma PCC Exol, zajmująca się produkcją składników chemii gospodarczej i kosmetycznej, rozbuduje zakład w celu zwiększenia jego mocy produkcyjnych. Inwestycja przekroczy 15 mln złotych, a zatrudnienie w fabryce znajdzie dodatkowo 8 osób.

W Świdnicy polska firma Pebek wybuduje nowy zakład, w którym zatrudnienie znajdzie co najmniej 8 osób. W fabryce wytwarzane będą m.in. kostki brukowe, płyty betonowe, chodnikowe i tarasowe. Koszt inwestycji przekroczy 5,4 mln złotych.

W Bolesławcu spółka Elektros rozbuduje istniejący zakład. Kolejny projekt związany jest z budową nowej hali, w której produkowany będzie sprzęt elektryczny oraz świadczone usługi magazynowania. Firma przeznaczy na inwestycję 2,5 mln złotych i zatrudni dodatkowo 5 osób.

W Strzelinie, włoska firma Inoxveneta zajmująca się obróbką metali, przeprowadzi kolejną inwestycję o wartości 4,3 mln złotych. W nowej hali zatrudnienie znajdzie 5 dodatkowych pracowników.

– Zdecydowaliśmy się na reinwestycję, gdyż dobrze czujemy się na terenach strefy w Strzelinie. Stawiamy zatem na dalszy rozwój i innowacyjne rozwiązania – podkreślał Bartosz Dreszer, opiekun kluczowych klientów firmy Inoxveneta.

Brytyjska firma GKN Driveline posiadająca w Oleśnicy dwa zakłady zdecydowała się na kolejny, już trzeci projekt inwestycyjny. Przedsiębiorstwo na rozbudowę fabryki i zakup linii produkcyjnych przeznaczy 138 mln złotych. W zakładzie produkowane są innowacyjne podzespoły przeniesienia napędu. Firma zatrudnia obecnie blisko 1000 osób.

Na terenach wałbrzyskiej strefy w województwie opolskim powstaną 4 nowe inwestycje. Włoska firma Moretto rozbuduje i zwiększy możliwości produkcyjne zakładu w Prudniku. Inwestycja zawiera zakup maszyn i instalacji do produkcji komponentów do okapów kuchennych i pomp dla sektora AGD oraz podzespołów dla sektora motoryzacyjnego. Przedsiębiorca zadeklarował nakłady przewyższające 3,7 mln złotych oraz zatrudnienie 11 nowych pracowników.

Firma ALSECCO zdecydowała się na kolejną, już czwartą inwestycję w Nysie. Polski producent stolarki okiennej i drzwiowej zamierza rozbudować istniejący zakład. Firma zainwestuje 9 mln złotych, a dzięki projektowi zatrudnienie w fabryce znajdzie przynajmniej 15 dodatkowych pracowników.

– Obserwuję Alsecco od blisko 20 lat – opowiadał Marek Rymarz, wiceburmistrz Nysy. Firma, która rozpoczynała od przysłowiowego garażu, dzisiaj jest wizytówką miasta. To tytani biznesu, którzy wciąż się rozwijają i podejmują nowych możliwości – tłumaczył.

W Opolu firma Ladrob prowadzić będzie działalność badawczą i produkcyjną związaną z dodatkami do mieszanek paszowych i preparatów dla zwierząt gospodarczych. Mikroprzedsiębiorstwo z polskim kapitałem zadeklarowało inwestycje przekraczające 1,1 mln złotych i zatrudnienie co najmniej 3 osób.

Na inwestycję w Lesznie, w województwie wielkopolskim, zdecydowała się druga firma. Robinsons Polska, brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką metali, wybuduje zakład, w którym produkowane będą bramy, bariery oraz inne konstrukcje stalowe. Inwestor zadeklarował poniesienie 1,5 mln złotych nakładów oraz zatrudnienie co najmniej 8 osób.

– Cieszy nas każde wydane zezwolenie – podkreślał Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Do naszego grona dołączyło osiem firm. Kolejne osiem zdecydowała się na ponowne inwestycje związane z rozbudową istniejących fabryk. To potwierdzenie, że dobrze czują się w strefie i zamierzają wciąż się rozwijać – tłumaczył.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” to obecnie największa z 14 stref w kraju. Obejmuje powierzchnię 3344 ha w 49 miejscowościach. Na terenie strefy prowadzi działalność 190 firm, które zainwestowały blisko 22 mld złotych i zatrudniają prawie 45 tys. osób.

Wreczenie zezwoleń - zdjęcie wspólne

 

Partnerzy