Strefa Dobrych Inwestycji

Ponad 200 firm, 6 mld euro nakładów inwestycyjnych oraz przeszło 51 tysięcy miejsc pracy – tak w liczbach przedstawiają się efekty dwóch dekad działalności Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Obchody Jubileuszu WSSE miały miejsce podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Wałbrzyska Strefa była partnerem tego prestiżowego wydarzenia, które zgromadziło blisko 4 tysiące gości ze świata biznesu, polityki, nauki, kultury i mediów.

Krynica1

W panelu pod patronatem WSSE rozmawiano na temat atrakcyjności inwestycyjnej regionów. W dyskusji wziął udział m.in. Wiesław Janczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Paweł Fedorow, przedstawiciel Kaliningradzkiej Dumy Obwodowej oraz Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy.

– Preferencyjne warunki inwestowania nie są głównym powodem dynamicznego rozwoju strefy, który obserwujemy od 20 lat. Decydują o nim również korzystnie położone tereny oraz bogate tradycje przemysłowe w południowo-zachodniej Polsce. Potwierdzeniem atrakcyjności inwestycyjnej regionu jest fakt, że zakłady funkcjonujące w strefie wyróżniają się na tle ich europejskich i światowych odpowiedników – tłumaczył podczas panelu Maciej Badora.

Podczas 20 lat działalności strefa powiększyła obszar działania 15 krotnie, przyciągając ponad 330 projektów inwestycyjnych. Wśród przedsiębiorców, którzy działają w WSSE znaleźli się m.in.: Volkswagen, Mercedes-Benz, Toyota, IBM, 3M czy Mondelez. Tylko w 2017 roku na nowe inwestycje w WSSE zdecyduje się około 30 firm.

Inwestorzy o WSSE „INVEST-PARK”:

Jens Ocksen, Prezes Volkswagen Poznań:Ocksen

„Składam najlepsze życzenia i gratulacje Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej z okazji 20-lecia działalności. Myślę, że z zadowoleniem i dumą możecie Państwo obserwować rozwój firm, które działają i rozwijają się razem z Wami. Życzę kolejnych sukcesów oraz nowych inwestorów, a wraz z nimi – dużych inwestycji.”

 

 

Andreas Schenkel, Prezes Mercedes-Benz Manufacturing Poland:Schenkel

„Polska to kraj z potencjałem, a Dolny Śląsk ma szczególnie wiele do zaoferowania zagranicznym przedsiębiorcom. Tego doświadczamy codziennie w naszej pracy. Tereny wałbrzyskiej strefy w Jaworze okazały się optymalne na ulokowanie naszej inwestycji. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, organów i władz, w tym przedstawicieli WSSE, przygotowanie projektu przebiegało w życzliwej atmosferze i na wysokim poziomie merytorycznym.”

 

 

Dariusz Mikołajczak, Wiceprezes ds. Korporacyjnych, Toyota Motor Manufacturing PolandMikolajczak

„Do zainwestowania na terenie WSSE „INVEST-PARK” skłoniła Toyotę przede wszystkim dogodna lokalizacja w centrum Europy, bliskość ośrodków akademickich, silne tradycje przemysłowe w Wałbrzychu oraz Jelczu-Laskowicach. Nie bez znaczenia była również przychylność zarówno władz centralnych jak i lokalnych, które zaoferowały Toyocie przygotowane i uzbrojone działki inwestycyjne a także system zachęt związanych z funkcjonowaniem na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zarówno na etapie budowy fabryk jak i przez wszystkie lata funkcjonowania zakładu współpraca z WSSE „INVEST-PARK” dotychczas układała się dobrze. Doceniamy wkład strefy w pozyskaniu pozwoleń na nowe projekty oraz sprawną reakcję na nasze bieżące potrzeby.”

Partnerzy