Inwestycje – Edukacja – Innowacje

Ponad 200 firm, przeszło 25 mld złotych nakładów inwestycyjnych oraz 51 tysięcy miejsc pracy – tak w liczbach przedstawiają się efekty dwóch dekad działalności Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia WSSE zorganizowała w Wałbrzychu konferencję dotyczącą planowanych zmian w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych oraz kształcenia branżowego pod potrzeby przedsiębiorców. W wydarzeniu wzięła udział Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

WSSE-Inwestycje-Eduakcja-innowacje (1)

W konferencji „Inwestycje, Edukacja, Innowacje” uczestniczyło ponad 200 gości, w tym przedstawiciele samorządów z południowo-zachodniej Polski, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy oraz członkowie Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU” prowadzonego przez wałbrzyską strefę. Podczas wydarzenia podsumowano efekty funkcjonowania WSSE, która w ciągu 20 lat powiększyła obszar działania niemal 15-krotnie, stając się największą z 14 SSE w Polsce. Obecnie zarządza niemal 3800 ha gruntu w 58 miejscowościach Polski, na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

– Nasi inwestorzy, polscy i zagraniczni partnerzy, podkreślają, że wałbrzyska strefa ma ogromny potencjał. Żeby go jednak właściwie rozwijać niezbędne jest inwestowanie w społeczeństwo, które stanowi największy kapitał. Wsparcie takich procesów jak kształcenie branżowe wpisuje się zatem w naszą misję – podkreślał podczas konferencji Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy.

Wydarzenie zostało podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy, skierowany do przedstawicieli samorządów, dotyczył nowej formuły funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. Koncepcję objęcia statusem strefy całego obszaru inwestycyjnego na terenie Polski przedstawiła gościom Ewelina Łagoda, z Ministerstwa Rozwoju. Ekspertka wraz z prezesem wałbrzyskiej strefy oraz prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem wzięła także udział w panelu dyskusyjnym. Uczestnicy poznali również możliwości budowy innowacyjnego systemu na przykładzie rozwoju coraz modniejszych w Polsce start-up’ów. Prezentację poprowadził Jacek Zimoch z firmy PricewaterhouseCoopers.
Drugi blok tematyczny dotyczył zachodzących zmian w systemie edukacji zawodowej – tworzenia nowych podstaw programowych dla szkół branżowych oraz dostosowania kierunków do potrzeb gospodarki.

– Rewolucja przemysłowa 4.0 jest już z nami, musimy nadążać zatem za zachodzącymi zmianami. Nie będzie to możliwe, jeżeli nie uzmysłowimy sobie, że rzeczywistość samorządowa i inwestycyjna muszą koncentrować się na edukacji. Tak o kształceniu branżowym myślą między innymi Niemcy, Szwajcarzy oraz Austriacy, od których przyjmujemy wiele modelowych rozwiązań – mówiła podczas konferencji Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

Efektywność niemieckiego systemu edukacji zawodowej został przedstawiony podczas konferencji przez Christiane Eberhardt z Federalnego Instytutu ds. kształcenia zawodowego oraz Annę Block z firmy Grone-Schulen Niedersachsen z Hamburga. O wpływie wykwalifikowanej kadry na rozwój polskiej gospodarki opowiadała Krystyna Wiaderny-Bidzińska z Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju. Z kolei dobre praktyki współpracy przedsiębiorców i szkół w ramach klastra edukacyjnego strefy zaprezentował wiceprezes WSSE Krzysztof Drynda. Wszyscy prelegenci wzięli również udział w panelu dyskusyjnym odpowiadając na pytania publiczności. Goście wydarzenia mieli także okazję zwiedzić stoiska szkół i uczelni, które prezentowały swoja ofertę oraz osiągnięcia. Konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rozwoju.

 

 

Partnerzy

Przejdź do formularza kontaktowego Ikona koperty