Mondelez rozwija Centrum B+R

Mondelez International, światowy lider w produkcji przekąsek, uruchomił nową przestrzeń technologiczną we wrocławskim Centrum Badań, Rozwoju i Jakości zlokalizowanym w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W zaledwie kilkanaście miesięcy od oficjalnego otwarcia obiektu wartego 17 mln dolarów, przeznaczył dodatkowe 5 mln na rozszerzenie zakresu prac badawczo-rozwojowych o kategorię gum do żucia i cukierków. Po raz kolejny Wrocław zaznaczy swoje miejsce na światowej mapie innowacji. To właśnie tu powstają receptury czekolad Milka czy ciastek Oreo. Niebawem z Dolnego Śląska w świat wyruszą także nowości w kategorii cukierków oraz słynnych gum Hollywood, Stimorol, czy europejskich marek Halls, Trident, Trebor i wielu innych.

MondelezWSSE_GumyCukierkiB+R (14)

 

Otwarte wiosną 2017 roku globalne Centrum Badań, Rozwoju i Jakości, jest jednym z najnowocześniejszych na świecie ośrodków badawczo-rozwojowych Mondelēz International. Jego zespół stanowi ponad 200 wysoce wykwalifikowanych ekspertów 28 narodowości, pochodzących z 4 kontynentów. Około 45 stanowisk to specjaliści dedykowani nowej dla Centrum Kategorii Gum do Żucia i Cukierków. Są to najzdolniejsi technolodzy i inżynierowie o unikalnych kompetencjach i wiedzy badawczo-rozwojowej. Dzięki tej wielomilionowej inwestycji to właśnie we Wrocławiu, na terenach objętych Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną powstają receptury, nowe warianty i połączenia kultowych marek z kategorii Ciastek i Czekolady, takich jak Milka czy Oreo.

– Centrum już w momencie otwarcia 1,5 roku temu, stanowiło jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków RDQ na świecie. Rozpoczęliśmy od najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie prac nad innowacjami w segmencie Czekolad i Ciastek. To dwie główne kategorie produktów, w jakich Mondelēz jest światowym liderem i producentem nr 1 – również i na polskim rynku. Dziś uzupełniamy nasze portfolio o trzecią kategorię produktów, tj. Gumy do Żucia i Cukierki. Rozbudowa przestrzeni i instalacja dodatkowego sprzętu pozwoli nam stworzyć prawdziwie komplementarne centrum badawczo-rozwojowe dla kategorii szeroko pojętych przekąsek, tworząc tym samym warunki dla projektów adresujących holistycznie potrzeby naszych konsumentów. Dzięki temu, wrocławskie Centrum staje się prawdziwą perłą w światowej strukturze badawczo-rozwojowej Mondelēz. Będzie kreować trendy, smaki i receptury kultowych przekąsek, które z Wrocławia trafią na kilka kontynentów! – podkreśla Adam Gajewski, Dyrektor wrocławskiego Centrum Mondelez.

W nowo otwartej części Centrum, o powierzchni ok. 1200 m2 dedykowanej kategorii Gum do Żucia i Cukierków, priorytetem jest praca nad rozwojem produktów dla rynków Europy – z Francją, Wielką Brytanią, Rosją i Turcją na czele oraz dla Bliskiego Wschodu i Afryki.

– O unikalności wrocławskiego Centrum decyduje nie tylko innowacyjność stosowanych tam technologii, ale przede wszystkim umiejętność łączenia wszystkich technik cukierniczych. Do tego dochodzą korzyści płynące z przebywania w tym samym miejscu co pilotażowe linie czekolady i ciastek. Ekstrudery, oblewarki, maszyny cukiernicze są częścią palety sprzętu, które nasi specjaliści będą mieli do dyspozycji dla swoich projektów. Co to oznacza dla miłośników słodyczy? Na przykład możliwość tworzenia coraz to nowych zaskakujących połączeń produktowych – takich jak czekolady z ciastkami, a teraz również: cukierki z czekoladą, czy gumy z wyjątkowymi smakowymi nadzieniami. Mamy już wiele produktów łączących gumy, cukierki i technologie czekoladowe, takie jak Eclairs, produkowane w zakładzie w Bielanach. Ośrodek badawczo-rozwojowy dla gum, cukierków, czekolady i ciastek mieszczący się pod tym samym dachem to niesamowite pole dla kreatywności. Fani gum do żucia i cukierków mogą więc spodziewać się wielu nowości – mówi Norberto Chaclin, globalny szef RDQ dla Gum i Cukierków w Mondelēz Int.

Rozszerzenie dotychczasowej, wartej 17 mln USD, inwestycji w Centrum B+R o kolejne 5 mln USD to element konsekwentnej strategii firmy nakierowanej na wparcie rozwoju innowacyjności w Polsce. Sieć produkcyjna firmy na terenie kraju obejmuje 7 zakładów, w tym fabrykę wyrobów czekoladowych zlokalizowaną na terenie wałbrzyskiej strefy w Skarbimierzu. Jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków produkcyjnych w Europie, w którym w 2015 roku uruchomiono tzw. Linię Przyszłości, wartą 30 mln USD.

Mondelez Polska jest wiodącą firmą branży spożywczej w Polsce, od 26 lat obecną na polskim rynku. Zatrudnia blisko 4600 pracowników i jest liderem na rynku czekolady i ciastek markowych w Polsce. Bogata oferta firmy obejmuje znane marki kategorii przekąsek, takie jak: czekolady: Milka i Alpen Gold, wafelki Prince Polo, batony 3BIT, ciastka: Milka, OREO, belVita, Petitki, Lubisie, Delicje, San, Łakotki oraz cukierki i gumy Halls. Mondelez Polska jest częścią rodziny firm Mondelēz International, Inc. Pod zmienioną nazwą (dawniej Kraft Foods) funkcjonuje w Polsce od 2013 r.

Mondelēz International (MDLZ) jest globalnym liderem w kategorii czekolady, ciastek, gum do żucia i cukierków. MDLZ z przychodami w wysokości około 26 miliardów USD netto, zachęca ludzi w 160 krajach na całym świecie do spożywania przekąsek w sposób odpowiedzialny. Jako właściciel kultowych marek takich jak: ciastka Oreo, belVita i LU; czekolady Cadbury Dairy Milk, Milka i Toblerone; cukierki Sour Patch Kids oraz guma do żucia Trident, MDLZ odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu rynku przekąsek na świecie. Firma jest członkiem Standard and Poor’s 500, Nasdaq 100 i Dow Jones Sustainability Index.

Czy wiesz, że Mondelēz:

  • Produkuje gumę, która może mieć nawet 80 warstw, nakładanych w urządzeniu przypominającym pralkę
  • Jeszcze do niedawna produkowało gumę o smaku Mastic wzorowanym na smaku mastyksu, czyli miękkiej, aromatycznej żywicy pozyskiwanej z drzewa pistacji kleistej, którą ludzie żuli już od czasów antycznych
  • W przeciągu 1 godziny produkuje taką ilość drażetek, że mogłyby pokryć powierzchnię 5 boisk do futbolu amerykańskiego
  • W ciągu tygodnia produkuje 300 ton drażetek, czyli tyle, ile waży największy samolot pasażerski świata – Airbus A380
  • W ciągu 4 dni produkuje ponad 800 km gumy w paskach, czy tyle, ile potrzeba, żeby dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i z powrotem

 

Partnerzy