Zaproszenie na webinarium_ Zmiany w prawie pracy 2023 i w jaki sposób wpłynęły na rzeczywistość pracodawców_25.09.23.

Data wydarzenia: 25/09/2023 10:00 - 11:30

Szanowni Państwo,

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” wspólnie z Kancelarią Staniek & Partners zaprasza na bezpłatne webinarium: 

 

Zmiany w prawie pracy 2023 i w jaki sposób wpłynęły na rzeczywistość pracodawców”  

25 września 2023 r. od 10:00 do 11:30.

 

W trakcie webinaru eksperci omówią najważniejsze zmiany w prawie pracy wprowadzone w 2023 roku.

w tym dotyczące m.in.:

 

Agenda spotkania:

Praca zdalna:

⎯ czym jest praca zdalna?

⎯ sposoby wprowadzenia pracy zdalnej w zakładzie pracy,

⎯ kiedy pracodawca może jednostronnie polecić wykonywanie pracy zdalnej, a kiedy wymaga to konsensusu obu stron?

⎯ kiedy pracodawca co do zasady powinien uwzględnić wniosek pracownika o pracę zdalną?

⎯ jakie kwestie strony muszą uregulować w kontekście zasad wykonywania pracy zdalnej?

⎯ ryczałt a ekwiwalent – kiedy i na jakich zasadach?

⎯ wyposażenie stanowiska pracy dla pracownika zdalnego,

⎯ czy z pracy zdalnej można zrezygnować?

⎯ zasady komunikacji z pracownikiem zdalnym,

⎯ kontrola miejsca pracy pracownika zdalnego, w tym BHP,

⎯ praca zdalna okazjonalna.

 

Zmiany spowodowane wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektyw UE – dyrektywy work-life balance i o przejrzystych i przewidywalnych warunkach zatrudnienia:

⎯ uprawnienia dla pracowników-rodziców,

⎯ dwa dodatkowe zwolnienia od pracy: urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu działania siły wyższej,

⎯ ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę,

⎯ zmiany w treści umowy o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia,

⎯ zrównanie umowy na czas określony z tą na czas nieokreślony pod względem obowiązków, pracodawcy związanych z ich wypowiadaniem.

 

  1. Kontrola pracowników pod kątem trzeźwości lub na obecność substancji działających podobnie do alkoholu:

⎯ dlaczego wprowadzenie tych kwestii do KP jest takie ważne z punktu widzenia pracodawcy?

⎯ przesłanki i forma wprowadzenia,

⎯ obowiązki pracodawcy w zależności od wyniku kontroli przeprowadzonej u pracownika,

⎯ sytuacje, w których pracodawca sam może przeprowadzić badanie, a przypadki, gdy konieczna jest obecność odpowiednich organów powołanych do ochrony porządku publicznego,

⎯ obowiązki sprawozdawcze i dokumentacyjne.

 

Spotkanie poprowadzą dla Państwa:

Jagoda Komarzyniec-Smutek

Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, aplikantka radcowska przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywała od pierwszego roku studiów, pracując zarówno w kancelarii radców prawnych, jak i finansowej korporacji. W codziennych zadaniach wspiera klientów w podejmowaniu decyzji biznesowych, doradzając w aspektach podatkowych i prawnych. Szczególnie bliski jest jej obszar prawa gospodarczego i handlowego, z którego obroniła pracę magisterską. Nie boi się myśleć nieszablonowo. Patrzy holistycznie oraz perspektywicznie na analizowane zagadnienia. Biegle posługuje się językiem angielskim i nieobce są jej kontakty z klientami zagranicznymi.

Wojciech Frankiewicz

Adwokat, partner w kancelarii Staniek & Partners – Law for Industry. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego na kierunkach Prawo oraz Filologia Angielska. Uczestnik stypendium konfucjańskiego, w ramach którego ukończył na Politechnice Pekińskiej kurs języka i literatury chińskiej. Posiada wszechstronną praktykę prawniczą, w trakcie której realizował projekty dla dużych i średnich przedsiębiorców (w tym z kapitałem zagranicznym), prowadzących działalność m.in. w branżach: spożywczej, telekomunikacyjnej, automotive, okuć budowlanych. Łączy szerokie kompetencje w obszarach prawa gospodarczego (kompleksowa obsługa korporacyjna przedsiębiorców, prawo kontraktowe), prawa cywilnego oraz prawa pracy. Specjalista prawa nowych technologii. W ramach bieżącej obsługi przedsiębiorców przygotowuje i negocjuje kompleksowe umowy, obejmujące m.in. kontrakty na stworzenie / wdrożenie określonych rozwiązań informatycznych (przy wykorzystaniu zwinnych oraz waterfallowych metodyk zarządzania projektami IT). Opracowuje także porozumienia dotyczące dalszego rozwoju oprogramowania oraz jego utrzymania, a także doradza przedsiębiorcom w trakcie realizacji tych umów. Uczestniczył w tworzeniu oprogramowania legaltech. Specjalizuje się w zakresie szeroko rozumianej obsługi korporacyjnej – opracowuje założenia i przeprowadza projekty restrukturyzacyjne (połączenia, przekształcenia przedsiębiorstw) oraz uczestniczy w procesach związanych ze zmianą struktury właścicielskiej podmiotów (w tym wchodzących w skład rozbudowanych, międzynarodowych grup kapitałowych). Uczestnik procesów due diligence oraz projektów mających na celu nabycie / zbycie przedsiębiorstwa. Wojciech kompleksowo doradza działom HR (nawiązanie/rozwiązanie zatrudnienia, przygotowanie regulacji i polityk wewnątrzzakładowych, opiniowanie umów z APT i też podmiotami świadczącymi usługi związane z HR, np. kadrowo-płacowe, rekrutacyjne, benefitowe itp.). Przeprowadził szereg projektów związanych z ochroną danych osobowych (implementacja oraz kontrola prawidłowości wdrożenia RODO) oraz realizuje projekty mające na celu pozyskiwanie wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Doradza w języku angielskim, z łatwością odnajduje się w relacjach z podmiotami z chińskim kapitał.

 

Brak opisu obrazka

Kategorie wydarzenia: Brak kategorii

Partnerzy