Raportowanie schematów podatkowych. Ludzkim językiem o najgorzej napisanych regulacjach podatkowych obowiązujących w Polsce.

Data wydarzenia: 24/02/2022 10:00 - 12:00

Raportowanie schematów podatkowych.

Ludzkim językiem o najgorzej napisanych regulacjach podatkowych obowiązujących w Polsce.

24 luty 2022 r. godz. od 10.00 do 12.00

Od 2019 r. niektórzy podatnicy mają obowiązek informowania władz skarbowych o tzw. schematach podatkowych. Schematy podatkowe to działania lub zdarzenia, które posiadają cechy oraz spełniają kryteria określone w przepisach podatkowych. Regulacje te (nazywane skrótowo MDR – od anielskiego „Mandatory Discosure Rules”) są bardzo skomplikowane i mają szeroki margines interpretacji. Z drugiej strony, za ewentualne uchybienia w raportowaniu MDR przewidziano dotkliwe kary finansowe, w tym grzywny mogące sięgać nawet 30 mln złotych. Widmo zaraportowania schematu podatkowego często przyprawia więc o zawrót głowy i wywołuje obawy. Naszym zdaniem niesłusznie – ten obszar sprawozdawczości podatkowej z powodzeniem można oswoić i usystematyzować.

W trakcie webinarium postaramy się ludzkim językiem wyjaśnić czym jest schemat podatkowy, jakie obowiązki w zakresie MDR ciążą na podatnikach, jakie sankcje przewidziano za niedopełnienie ww. obowiązków, w jaki sposób przygotować organizację na raportowanie MDR.

 

Agenda:

  1. Co to jest schemat podatkowy – krótko i prostym językiem.
  2. Zdarzenia i działania mogące stanowić schematy podatkowe – praktyczne przykłady.
  3. Definicyjna „matrioszka” – najważniejsze pojęcia z zakresu MDR.
  4. Dotkliwe sankcje za uchybienia w obszarze MDR.
  5. Dlaczego zwykły Kowalski nie musi raportować schematów podatkowych?
  6. Jak w praktyce zaraportować schemat podatkowy – omówienie rodzajów informacji i dostępnych narzędzi.
  7. Jak zarządzić raportowaniem MDR w mojej organizacji – praktyczne wskazówki.
  8. Podsumowanie

 

Nasz ekspert:

Michał Wykurz– doradca podatkowy w Sendero Tax & Legal

specjalizuje się w obszarze podatku VAT i w podatkowym Compliance. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. doradztwo z zakresu MDR dla największych podmiotów z polski południowo-zachodniej, wsparcie jednej z największych PGK w staraniu o uczestnictwo w prestiżowym Programie Współdziałania z KAS oraz przygotowywanie strategii podatkowych i sprawozdań z ich realizacji, a także innych wewnętrznych dokumentów związanych z realizacją funkcji podatkowej lub zarządzeniem ryzykiem podatkowym.

W 2021 r. w ramach Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego publikowanego przez dziennik Rzeczpospolita Michał Wykurz został uznany za rekomendowanego doradcę podatkowego w zakresie Compliance.

 

ZAREJESTRUJ SIĘ KLIKAJĄC W GRAFIKĘ:

 

Brak opisu obrazka

Kategorie wydarzenia: Brak kategorii

Partnerzy