Zaproszenie na webinarium WSSE i Kancelarii Prawnej Wilczyński Milczanowski i Partnerzy. Wewnętrzne postępowania wyjaśniające a ustawa o ochronie sygnalistów – czyli jak być prokuratorem w swojej własnej firmie?

Data wydarzenia: 19/10/2022 10:00 - 12:00

Szanowni Państwo,

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” wspólnie z Kancelarią Prawną Wilczyński Milczanowski i Partnerzy zaprasza na webinarium prowadzone w ramach cyklu pn. : Jesień z compliance”.

„Wewnętrzne postępowania wyjaśniające a ustawa o ochronie sygnalistów – czyli jak być prokuratorem w swojej własnej firmie?”

które odbędzie się 19 października 2022 r. w godzinach 10:00 – 12:00.

Podczas pierwszego webinarium z cyklu „Jesień z compliance” omówiliśmy założenia nadchodzącej ustawy o ochronie sygnalistów, skupiając się przede wszystkim na tym, kogo dotkną nowe wymogi i jaki będzie ich zakres.

Tym razem przyjrzymy się bliżej jednemu z kluczowych zagadnień związanych z zarządzaniem zgłoszeniami przekazanymi przez sygnalistów – wewnętrznym postępowaniom wyjaśniającym.

Omówimy szczegółowo nie tylko przyszłe wymogi prawne (tzw. „działania następcze”), ale przede wszystkim na praktycznych wskazówkach i dobrych praktykach w wyjaśnianiu podejrzeń nadużyć.

Przewidujemy bogate case study. Każde zagadnienie zilustrujemy konkretnymi przykładami.

Agenda:

1. Tzw. „działania następcze” w projekcie ustawy:

  • Co oznacza to pojęcie w świetle nadchodzących przepisów?
  • Przyszłe wymogi prawne i dobre praktyki
  • Case study

2. Osoby prowadzące działania następcze – kogo i w jaki sposób należy wyznaczyć?

3. Postępowanie wyjaśniające – kluczowy etap działań następczych krok po kroku:

  •  Wstępna kwalifikacja zgłoszenia
  • Plan postępowania wyjaśniającego
  • Określenie zasobów niezbędnych dla jego przeprowadzenia
  • Czynności dowodowe – jak określić ich zakres i efektywnie je przeprowadzić?

4.   Jak dokumentować postępowanie wyjaśniające?

  • Rola wewnętrznych notatek i protokołów
  • Wymagany ustawą rejestr zgłoszeń

5. Jakie narzędzia wspomagają prowadzenie postępowań wyjaśniających?

6. Komunikacja z grupą kapitałową, czyli jak w toku wyjaśnienia zgłoszenia znaleźć złoty środek pomiędzy wymogami ustawy a oczekiwaniami koncernu?

7. Zamknięcie zgłoszenia, czyli działania prewencyjne, dyscyplinarne i ofensywne – jak podjąć dobre decyzje i efektywnie je egzekwować?

Spotkanie poprowadzą dla Państwa:

Salwador Milczanowski | Wilczyński Milczanowski i Partnerzy:

Adwokat z 14 letnim doświadczeniem, specjalizuje się w zagadnieniach prawa karnego gospodarczego (tzw. business crime) oraz compliance, w szczególności w: budowaniu i zarządzaniu systemami zgłoszeń od sygnalistów, prowadzeniu wewnętrznych postępowań wyjaśniających, wdrażaniu polityk antykorupcyjnych oraz wymogów związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT).

Kontakt:

Mateusz Wilczyński | Wilczyński Milczanowski i Partnerzy:

Adwokat z 16 letnim doświadczeniem w doradztwie prawnym na rzecz największych przedsiębiorców w regionie, w tym dla firm z kapitałem amerykańskim, japońskim, francuskim czy szwedzkim.  Zajmuje się m.in. prawem karnym gospodarczym, compliance oraz bieżącą obsługą prawną dużych przedsiębiorców, w szczególności w zakresie (i) prawa pracy, (ii) prawa handlowego, (iii) umów w obrocie gospodarczym, (iv) sporów sądowych i ochrony danych osobowych.

Kontakt:

ZAREJESTRUJ SIĘ KLIKAJĄC W GRAFIKĘ:

Brak opisu obrazka

Kategorie wydarzenia:

Partnerzy