Saperzy zabezpieczają teren „Złotego Pociągu”

Wojsko sprawdza teren, na którym znajdować może się słynny „Złoty Pociąg”. Badania saperskie potrwają 6 dni. Obszar, na którym prowadzone są badania znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od siedziby Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

O działaniach saperów poinformowano na specjalnie zwołanej konferencji. Wzięło w niej udział około 30 polskich i zagranicznych redakcji, w tym amerykańska sieć telewizyjna NBC.

– Naszym głównym celem jest wykluczenie potencjalnego zagrożenia. Teren zostanie zbadany przez wojsko pod kątem saperskim, chemicznym i radiacyjnym – mówił Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski, na którego prośbę przeprowadzane są badania.

Obszar w pobliżu prac został ogrodzony. Ruch pieszych przez wiadukt na ulicy Uczniowskiej prowadzącej przez wałbrzyską strefę został częściowo wstrzymany.

– To bardzo ruchliwe miejsce, przy trasie kolejowej Wałbrzych – Wrocław. Dlatego podjęto działania w trybie szczególnym. Miasto pokryje koszty pobytu żołnierzy – tłumaczył Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Działania prowadzone są przez jednostkę saperską stacjonującą w Brzegu. Badania potrwają 6 dni.

– Mamy za zadanie sprawdzenie terenu za pomocą między innymi georadarów. Będą to prace powierzchniowe do 1 metra głębokości, w zależności od specyfiki gruntu – tłumaczy płk Artur Talik, dowódca jednostki.

Sprawdzanie terenu przed wojsko nie oznacza rozpoczęcia prac związanych z wydobyciem potencjalnego znaleziska. Podczas konferencji był obecny między innymi Piotr Koper, jeden z odkrywców oraz Tadeusz Słowikowski, który sprawę „Złotego Pociągu” bada od ponad 30 lat.

Poniżej krótka relacja fotograficzna.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna wyraża zgodę na wykorzystywanie i udostępnianie zdjęć

AKTUALIZACJA 29.09:

Teren zostanie zbadany przez wojsko pod kątem saperskim, chemicznym i radiacyjnym – mówił Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski,
Teren zostanie zbadany przez wojsko pod kątem saperskim, chemicznym i radiacyjnym – mówił Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski

 

podjęto działania w trybie szczególnym. Miasto pokryje koszty pobytu żołnierzy – tłumaczył Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
podjęto działania w trybie szczególnym. Miasto pokryje koszty pobytu żołnierzy – tłumaczył Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha

 

Przeprowadzimy prace powierzchniowe do 1 metra głębokości, w zależności od specyfiki gruntu – tłumaczył płk Artur Talik, dowódca jednostki saperskiej
Przeprowadzimy prace powierzchniowe do 1 metra głębokości, w zależności od specyfiki gruntu – tłumaczył płk Artur Talik, dowódca jednostki saperskiej

 

W konferencji wzięło udział około 30 polskich i zagranicznych redakcji , w tym amerykańska sieć telewizyjna NBC
W konferencji wzięło udział około 30 polskich i zagranicznych redakcji , w tym amerykańska sieć telewizyjna NBC

 

WSSE saperzy przy pociagu 07

 

Piotr Koper, jeden z odkrywców "Złotego Pociągu", który zgłosił znalezisko oraz jego pełnomocnik Jarosław Chmielowski
Piotr Koper, jeden z odkrywców „Złotego Pociągu”, który zgłosił znalezisko oraz jego pełnomocnik Jarosław Chmielowski

 

Tadeusz Słowikowski, wieloletni poszukiwacz i badacz sprawy "Złotego Pociągu"
Tadeusz Słowikowski, wieloletni poszukiwacz i badacz sprawy „Złotego Pociągu”

 

WSSE saperzy przy pociagu 02

 

WSSE saperzy przy pociagu 01
Prace saperskie w pobliżu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej potrwają 6 dni

 

 

 

 

Partnerzy